kaynak yöntem onayı tahribatsız muayene

Kaynak Yöntem Onayı (PQR)

Kaynak Yöntem Onayı (PQR) – Kaynak yapılacak malzemenin ve kullanılacak kaynak dolgu malzemelerinin birbirleri ile uyumluğunun standartların istediği testler sonucunda onaylanmasına “Kaynak Yöntem Testi Onayı” denilmektedir. Standartlara göre, yapılacak her kaynağın yapılan kaynak yöntemi, malzeme grubu ve kaynak malzemesinin uyumlu olduğunu belirten ve proje standardına uygun olarak ASME veya EN kodlarına uygun şekilde kaynakların yapıldığını, mekanik testlerin yapıldığını ve sonuçların uygun olduğunu gösteren rapora gereksinim vardır.  Her “Kaynak Talimatı”nın (WPS)  kendisini destekleyen bir “Kaynak Yöntem Testi Onay Raporu” (WPQR) olması gereklidir.

 

Kaynak Yöntem Onayı Testlerinde "Lider Servis Sağlayıcı" Mergen Kalite

Mergen Kalite Kontrol Hizmetleri olarak EN ISO 9712 (EN 473) ve ASNT TC 1A standardına göre, minimum seviye 2 sertifikalı uzman personel kadromuzla, endüstriyel ve kaynaklı ürün ve uygulamalarınızda tahribatsız muayeneleri gerçekleştiriyoruz.

Kaynak Prosedür Onayı (WPS, PQR)

Mergen Kalite Kaynak Yöntem Onayı – kaynaklı imalat kalitesinin kritik bir unsur olduğu basit ya da riskli tüm çelik yapılar, vinçler, köprüler, boru hatları, basınçlı kaplar, taşıma ve kaldırma ekipmanları sektörlerinde ihtiyaç duyulan kaynak prosedür onayı hizmetlerini aşağıdaki mevzuat ve standartlar kapsamında TÜRKAK‘a akredite olarak vermektedir.

Kaynak Prosedürü Şartnamesi (WPS): Kaynak talimatı; İlgili Proje standardı (ASME ve/veya EN standartları )  kodlarına uygun şekilde hazırlanmış, kaynak ağzı detayını, kullanılacak kaynak yöntemini, elektrod ve/veya kaynak teli tipini ve çapını, akım, volt, kaynak pozisyonu, kaynak paso sayısı ve benzeri bilgileri içeren bir formdur.

Kaynak Prosedürü Onayı (WPQR): Standartlara göre, yapılacak her kaynağın yapılan kaynak yöntemi, malzeme grubu ve kaynak malzemesinin uyumlu olduğunu belirten ve proje standardına uygun olarak ASME veya EN kodlarına uygun şekilde kaynakların yapıldığını, tahribatsız testlerin yapıldığını ve sonuçların uygun olduğunu gösteren bir belgedir.  WPS ve WPQR belgeleri geçerlilik süresi sınırsız olup işletmeye verilen, ilgili kaynak parametrelerini kapsayan, müşterinin kaynak prosesini doğrulayan ve garanti altına alan belgelerdir.

Bizim İçin Kalite

"Standarttır"

Kaynak Yöntem Onayı İçin Neden Mergen Kalite?

Mergen Kalite marka kuruluş olarak ulusal ve uluslararası tecrübe, güven ve kalitesini müşteri odaklı olarak sunar.

Bütün ülke sathına yayılmış organizasyon ağımız ile hizmetlerimizi yerinden, hızlı, kaliteli ve güvenle, uygun ücretlerle ve çözüm odaklı olarak sunmaktayız.

Kaynak yöntem testi onayı (WPS, PQR), yetkin, eğitimli, güncel standartlara hâkim, yeterli saha tecrübesine sahip kaynak mühendisi uzman personellerimiz ile yürütmekteyiz.

Muayeneler, eğitimler, farklı teknikler geliştirilmesi, iyileştirmeler ve çözümler üretilmesi uzmanlarımız tarafından gerçekleştirilmektedir.

Hizmetlerimiz Akreditasyon Kapsamımız ‘da mevcuttur.