Portatif Sertlik Testi

Portatif Sertlik Testi – Sertlik ölçüm testleri bir malzemenin veya parçanın çizilmeye veya plastik deformasyona karşı gösterdiği direnci ölçmek için yapılır. Test sonucunun yüksek bir değer çıkması, malzemenin plastik deformasyona veya basınç altında çatlamaya karşı dirençli olduğunu göstermektedir. Bütün metallerde ve özellikle çelikte sertlik, soğuk sertleştirme ve ısıl işlem sonucu geniş sınırlar içerisinde değişir. Bunun tersi olarak sertlik değerlerinden, malzemenin içyapı durumu hakkında sonuçlar çıkarılabilir. Bu sebeplerden ötürü sertlik muayeneleri  bütün metallerde ve özellikle çelikte sertlik, soğuk sertleştirme ve ısıl işlem sonucu geniş sınırlar içerisinde değişir. Portatif Sertlik Testleri yüzeyde ufak bir iz açma dışında parçaya zarar vermeyen cihazlarımızla yapılmaktadır. Mergen Kalite olarak tecrübeli personel ve modern portatif ekipmanlar ile doğru ve güvenilir hizmeti müşterilerimize sunmaktayız.

Portatif Sertlik Testi

  • Çelik ve döküm olan non-ferro metallerin sertlik ölçümü için  Brinell sertlik ölçüm cihazı kullanılmaktadır.
  • Metal veya metal olmayan malzemeler için Universal sertlik ölçüm cihazları kullanılmaktadır.
  • Isıl işlemin uygulandığı malzemeler için ise Rockwell sertlik yöntemini kullanarak ölçüm yapan Rockwell cihazları kullanılmaktadır.
  • Mikro sertlik ölçümü için mikro Vickers sertlik ölçüm cihazları kullanılmaktadır.

Portatif sertlik ölçümleri hassas yapmak adına ultrasonik test cihazımız ile yapılmaktadır.  Mergen Kalite Kontrol Hizmetleri Ltd. Şti. Türk Akreditasyon Kurumu TÜRKAK tarafından akredite edilmiş bir A tipi Muayene Kuruluşu olarak tüm testleri ulusal ve uluslararası standartlara uygun olarak gerçekleştirmektedir. İmalat ve montajlarınızın kaynak ve malzeme kontrollerini, alanında uzman minimum Seviye-2 sertifikalı personeller tarafından belirleyeceğiniz standartlara göre uygulanması ve değerlendirmesi yapılmaktadır.

Portatif Sertlik Testi Standartları:

Brinell Sertlik Ölçüm Makinesi / Cihazı Kalibrasyonu

TS EN ISO 6506 -1
TS EN ISO 6506 -2
TS EN ISO 6506 -3
TS EN ISO 6506 -4

Rockwell Sertlik Ölçüm Makinesi / Cihazı Kalibrasyonu

TS EN ISO 6508 -1
TS EN ISO 6508 -2
TS EN ISO 6508 -3

Vickers Sertlik Ölçüm Makinesi / Cihazı Kalibrasyonu

TS EN ISO 6507 -1
TS EN ISO 6507 -2
TS EN ISO 6507 -3